EN DOĞRU HABER

Ahmet ÖZAL İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaymı?

Ahmet ÖZAL İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaymı?
9 views
03 Aralık 2018 - 2:26

Her Dönemin adamı diyebileceğimiz Sn. Ahmet ÖZAL 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan Milletvekili seçimlerinde 21. dönem Malatya Bağımsız Milletvekili Olurken, Bağımsız Bir Adayın Alabileceği oyların çok üstünde, Adete bir Siyasi partinin oylarını tek başına alarak Türk Siyaset Tarihinin en yüksek oylu bağımsız milletvekili unvanını almıştır.

2018 Yerel seçimlerinin gündeme geldiği günden bu yana, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE Başkan Adaylığı için Bir çok siyasi partinin görüşmeler yaptığı haberleri gelmeye başlamış ancak Kanal Malatya Çağrı Numaralarına da gelen onlarca Telefon anket araştırmalarında Ahmet ÖZAL’ın da isminin olması dikkatlerimize takılmıştı.

KANAL MALATYA olarak Kamu oyu yoklamaları yapmakta olan bir kaç gruba ulaşarak bunun sebebinin neler olabileceğini öğrenmeye çalıştığımızda, her ne kadar şaşırmış gibi görünmüş olsak’da aslında bu tahminlerimizde bulunan ama dile getiremediğimiz bir konu idi. Merhum Cumhur Başkanımız ÖZAL hala Yüce TÜRK Milletinin Gönlünde Büyük Bir Sevgi ve Özlem ile Hatırlanmakta ve ÖZAL Misyonunu temsil edebilecek tek kişinin Ahmet ÖZAL Olabileceğini düşünmekte olan bir anket sonuçları zinciri çıkmıştı bile.

Bu Sonuçlara Ulaşan Yerel bir Televizyon Kanalı Sayın Eski Malatya Milletvekilimiz Ahmet ÖZAL Dan Bir Randevu alarak Kendilerine Sormuşlar.

YEREL TV KANALI: Sayın Özal 2018 Seçimleri için Kamu oyunda çıkan haberlerin sizlerin bilgisi ve ilgisi nedir?

AHMET ÖZAL: Çıkan Haberler ve Oluşan Algı yönetimi ile benim hiç bir alakam yok aslında, Bende sizlerden ve yapılan araştırmalara denk gelen dostlarımdan öğreniyorum durumları.
YEREL TV KANALI: İstanbul Büyükşehir belediyesi için Siyasi Partilerden size gelen bir Teklif Oldumu?
AHMET ÖZAL: Resmi Olarak bir Teklifte Bulunulmadı ama Bazı Aradaki Ortak Tanıdıklar üzerinde Tarafıma çeşitli nabız yoklamaları yapılmadı değil.
YEREL TV KANALI: Bir Siyasi parti tercih etseniz Tercihiniz Hangi Partiden Yana Olur?
AHMET ÖZAL: Önce Bu Ülkeye Hangi parti hizmet sağlamış ve Ayrıştırmadan herkesi kucaklamış ona bakmak lazım. Eğer Bir belediye başkanı Devlet ve Hükumet ile dirsek teması içinde çalışamaz ise başarılı olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle Bu ülkeye Hizmet Eden ve Herkesi kucaklayan bir Yönetim partisi varken önce onu tercih ederdim. Ama O beni tercih etmiyor ve Üzerimde Aday Olmak için bir Baskı oluşuyorsa O zamanda yine Hükumete en yakın olabilecek bir seçim yapardım. Bu günün şartlarında Hükumete en yakın Aday Kendi Adayının haricinde Bağımsız bir aday olurdu. Bu nedenle Bağımsız adaylık Başka bir partiden olmaktan daha sıcak gelirdi bana.
YEREL TV KANALI: Kamu oyunda ciddi anlamda Bağımsız Aday olmanızı isteyen bir kitle olduğu yönünde haberler var bu konuda ne düşünüyorsunuz. gerçekten böyle bir baskı varmı?
AHMET ÖZAL: Kamu oyunu bilmiyorum ama ben halkın içinden biriyim ve akşama kadar onların arasında dolaşan biri olarak beni gören neredeyse her insan beni gördüğünde önce neden hala beklediğimi sormaktalar ve neredeyse herkes ciddi bir göreve talip olmam gerektiği konusunda telkinde bulunmaktalar. Bu beni çok mutlu etmekte. Siyasetin en güçlü argümanı millettir halktır. Milletin istediğini geri çevirmek millete ihanet olur. Bu nedenle vakti zamanı geldiğinde Milletim bana neyi tevdi ederse onu yapmaya hazır olarak bekliyor olacağım. Çok baskı olduğu doğru ama henüz verilmiş bir kararım yok” dedi.

Peki Ahmet ÖZAL İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaymı?
Bu Görüşmeden çıkan sonuca göre, Değişik partilerden nabzı yoklanan Özal’ın kendisinden bağımsız aday olmasını isteyen çok sayıda seveni nedeniyle bu ihtimali gündemine aldığı kaydedildi.

Gittiği her yerde büyük sevgiyle karşılanan Ahmet Özal’ın 1999 seçimlerinde bağımsız milletvekili seçilen sayılı isimler arasında yer alması, belediye seçimlerinde de benzer bir başarı gerçekleştirebileceğinin göstergesi olarak vurgulanıyor.

AHMET ÖZAL Kimdir?
3 Aralık 1955 yılında Ankara’da dünyaya geldi.
Aslen Malatyalıdır.
Asıl adı Tevfik Ahmet Özal’dır.
Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, annesi Semra Özal’dır.
Zeynep (d.1954) adında ablası ve Efe (d.1967) adında kardeşi vardır.
İlkokulu Ankara’daki Çankaya İlkokulu’nda tamamladı.
Ortaokul ve lise bire kadar Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra lise ikiden itibaren Amerika’da okudu.
Üniversiteyi Amerika’da North Carolina State Üniversitesi’nde tamamladı.
Sonrada ekonomi konusunda Master yaptı.
1979 yılında iş hayatına atıldı. IMF’de üç sene çalıştı. Turgut Özal’ın ilk kabinesini kurduğu 1983-84 tarihlerinde Türkiye’ye döndü.
1 Mart 1989 tarihinde İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lichtenstein’da faaliyet gösteren Magic Box adıyla Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalını kurmuştur.
1990 yılında Magic Box kanalına Cem Uzan’ın ortak olmasıyla Star 1 adıyla yayınına devam etti.
Özal, 1992 yılında Star 1 ortaklığından ayrılarak 4 Ekim 1992 tarihinde Kanal 6’yı kurmuştur.
1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Kanal 6’yı 1998 yılında iş adamı Korkmaz Yiğit’e sattı. Kanal birkaç el değiştirdikten sonra 2004 yılında tekrar Ahmet Özal’a geçti Mayıs 2007 tarihinde kanalı kapattı.
18 Nisan 1999 yılında yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya bağımsız Milletvekili oldu.
Ahmet Özal, bir süre sonra Mesut Yılmaz’la aralarındaki küslük ortadan kalkınca babasının partisine katıldı. Orada umduğunu bulamayınca da 2003 yılında hem ANAP’tan hem de siyasetten uzaklaştı.
Anavatan Partisi’nin 2009 yılı mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olmuştur. Demokrat Parti Genel Başkanvekili olarak da görev yapmıştır.
Ahmet Özal, Elvan Özal ile evlidir. İki çocuğu vardır.
19 Aralık 2014 tarihinde “Ana Parti” adı ile bir siyasi parti kurdu.
7 Haziran 2015 seçimlerine birlikte girme kararı aldıktan sonra Ana Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile 18 Şubat 2015 tarihinde birleşerek Hak ve Adalet Ana Parti adını almıştır.
7 Haziran 2016 seçimlerine Saadet Partisi Mardin adayı oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.