Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Bankalar artık çizmeyi aştı

Cebrail Mungan artık yazılarıyla endogruhaber.com okurlarıyla bir araya gelecek.

 

İşte Cebrail MUNGAN'ın 'Bankalar Çizmeyi Aştı' yazısı...

Bankalarımızın ayakta durması ve güçlü ekonominin olduğu gerçeğinin  dışında kuralsızlıklar silsilesini de beraberinde getirdi…Gözümüz yok ama milyar dolarları fazlası ile aşan bankaların kar oranları açıklaması güçlü ekonomi ile izah edilmemelidir.

Kredi kartları mağduriyetlerinin hat safaya vardığı bir ortam da milyonlarca işçi,memur, polis ve emeklinin  kağıt helva dağıtır gibi  aldıkları ve hayır hasenat zannedilen cırtlı mahkumların sayısını her geçen gün artırmaktadır.

Kredi kartları mağduriyetleri bir yana, çekilen kredilerde adı sanı belli olmayan  kesintiler, keyfi uygulamalar, dosya masrafları, hukuk savaşları ve hakimlerin iş yükünü artıran binlerce dava.

Her geçen gün banka eksenli mahkumlar çoğalmakta ve yine her geçen gün bilinçsiz kredi kartı kullanıcılarının cinnetlerini  okuyup üzülmekteyiz. 

Türkiye nüfusun yarısı bankalara mahkum yaşamamalı.

Bu aziz milletin kaybolan yardımlaşma duygusunun yitirildiğini ve babanın evlada borç vermediği bir ortamın oluştuğunu gözlemlemek mümkün.

Sözle iş yapılan ortamdan banka teminatlı bir hayatın sıkıntılarını yaşıyoruz.

Değer yargılarının ve  ahlaki çöküşün teminatı oldu bankalar.

Aslında herkes birbirinden borç alabilse borç alanda, borcuna sadık kalsa ve faizle iş yapmak yerine paranın aslı ile hareket edilse bu aile facialarının yaşanmamasına sebep oluruz.

Bankaların keyfi uygulamalarına son vermek için binlerce tüketici mahkemesinde açılmış davalar mevcut. Öyle ki emsal kararları da  çoğunlukla uygulamamakta kararlılar. Kredi kartı verirken hayli kibar olan bireysel temsilciler, icraya verirken aynı dili gerek avukatlar gerekse banka yöneticileri bu kibar tutumu hemen terk etmektedirler.

Peki bunca sıkıntı nasıl çözülmeli.?

Herkesin birbirine borç vermesini elbette beklemiyoruz ama temennimiz böyle bir güven ortamının tesis edilmesi  tabi ki...

Ama  sağlık bakanlığına yaptığınız bir şikayetin size geri dönüşü birkaç gün almakta ve uygulamadan yada keyfiyetten kaynaklanan  bir sorun hemen çözülebilmektedir.

Yanlış bir uygulama da da hemen soruşturma açılarak kişinin mağduriyeti gereksiz ve anlamsız davalara dönüşmeden çözülmektedir. Şimdi aynı mantıkla bu çağrılara gerek banka genel müdürlükleri, gerekse şube temsilcilikleri  hakkında ki şikayetlerin anında değerlendirileceği bir kuruma acil ihtiyaç vardır.

Bu kurum adli yükü de  önemli ölçüde azaltacaktır.

Bankaların müşteri memnuniyeti adı altında hiçbir işe yaramayan ve nalıncı keseri gibi kendine yontan sistemi de ortadan kaldıracaktır. Bağımsız bir aracı kurum bireysel sorunları anında müdahale ile çözen bir sistem sağlık bakanlığında mevcuttur. Gelirini de tüm bankaların karşılayacağı bir yapı acil oluşturularak dava yükünün de sonlanmasına sebep olunmalı yoksa adalet kavramı her cüzdanda ve vicdanda farklılaşmaktadır.

Adalet kavramı herkesin vicdanında yanıt bulmalıdır aksi düşünülemez.

Bu sabah uğradığım bir banka şubesinde bulunan senet ödemesi  gerçekleştirmek için sıra numarası aldım ve beklemeye başladım en az bir saat bekledim ama bir türlü numaratör  sayacı işlemedi . Yerimden kalkıp bu durumu sorduğumda bana banka müşterisi olmayanların banka müşterilerinin ancak sonlanması ile  işleminin yapılacağının mümkün olduğunu söyledi ve şok geçirdim. Yani anlayacağınız benden sonra gelen banka müşterisi benden önce hizmet almakta ve ben gerekirse kapanana kadar benim orada kalabileceğimi söylediler. 

Peki dedim 'mal hizmet aldığım firma bu bankayla çalışıyor diye benim günahım ne?' dedim. Görevli banka temsilcisi size bir kredi kartı verelim yada bir hesap açalım bu sorunla bir daha karşılaşmayın dedi.

İşte buyurun ve buradan yakın! Bu banka da kar sıralamasında böbürlenen banka…

Beni kendine mahkum yada müşteri yapmanın çirkin yolunu modern bankacılık zannediyor!

İşte bu ve buna benzer bankacılık sistemi ortadan kaldırılmalı yada sonuca ulaştırılmalı. 

Bankalar bu tarz uygulamalarla insanların güvenini kaybetmektedir…Çılgın ve acımasız bir ortam yaşanmakta binlerce aileyi parçalamaktan öteye gitmeyen bir sistem vardır ve hala çözüm bulunmamıştır! Devlet burada büyüklüğünü göstermeli mağdur halk yığınındansa bir bankanın kar oranın yarısı ile yetinmeli! Siz ne dersiniz?

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi