Hoşgeldiniz, Bugün 14.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Bir garip adam şu Rasim Ozan Kütahyalı

Tedavüle çıktığı günden beri işi bu kadar sulandırmamıştı Rasim Ozan Kütahyalı...

 

Ne var ki  bir televizyon ekranın da yaptığı şov izleyenleri bir hayli şaşırttı.
 
Ahmet Kaya'nın öldürüldüğünü iddia ederek ekranda ağıtlar yakarak veryansın ediyor.
 
Hem kendini komik duruma düşürüyor, kendi güvenirliliği ile de çelişiyor.
 
Türkiye’nin O günlerde içinde bulunduğu durumu izah etmek elbet çok zor. Faili meçhullerin hesapsızca yaşandığı, terörle mücadelenin bugünkü kadar  eksik olmadığı, her gün şehitlerin geldiği ve yüreklerin yandığı günlerdi.
 
Bir gazete küpürü ve manşeti üzerinden Ahmet Kaya'nın öldürüldüğünü söylemek  gerçekleri yansıtmıyor. Tıpkı gazete manşetleri üzerinden savcıların iddianameler hazırlatarak Ak Parti'yi kapatma gerekçeleri ne kadar saçma ise  Kütahyalı'nın da bu manşetler üzerinden Ahmet Kaya'nın öldürüldüğünü iddia etmesi o kadar saçma!
 
Ancak manşetlere bakıldığın da Ahmet Kaya'nın görüşleri yüzünden bir tecrite mahkum edildiğini söylemek mümkün.
 
Magazin gazetecileri gecesinde yaşananları o günün  psikolojik şartları ile değerlendirmek lazım. Bu günün meclis çatısı altındaki milletvekillerinin teröristlerle kucaklaşmasını herhalde çok demokratik bir hak olarak  görüyor Sayın Kütahyalı.
 
Her ne olursa olsun bir insan ana dilde  şarkı söylemenin hasretini yaşadığını ifade etmesi linç edilmesine gerekçe gösterilemezdi. Ama O gün bunu söylemek ülke ortamında çok zor ve riskliydi.
 
Gazetelere atılan fotomontajlı görüntülerin gerçekliği hakkında bilgi sahibi değilim. Eğer böyle bir durum söz konusu ise Türkiye'deki hakim ve savcıların duruma el koyması gerektiği gibi Ahmet Kaya'nın ailesinin de bunu savcılığa taşıması gerekirdi diye düşünüyorum.
 
Şimdi gelelim Ahmet Kaya'nın öldürüldüğü iddiasına.
 
Evet! Gazete manşetleri üzerinden harekete geçen savcıların iddia ettiği suçun varlığı ile ilgili hakim  kararını beklemeden yurt dışına kaçan  Ahmet Kaya'nın savunduğu bir fikrin cezasını bu ülke de çekmek isteseydi belki durum çok farklı olurdu.
 
Bu ülkenin Başbakanına şiir okuduğu için hüküm verilmedi mi? Başbakan yanlış bir kararın cezasını bu ülkede çekmedi mi? Mehmet Ağar bu ülke de bakanlık yapmış bir insan olarak kendisine verilen ceza karşısında bir an bile tereddüt etmeden cezaevine girmedi mi? Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında bulunan komutanları yargı kararları  karşısında kaçma fırsatı varken neden kaçmadılar? Bu insanlar bu karar yüzünden hastanelerde perişan olmadılar mı?
 
 
Mesele haksızlık karşısında dik durabilmek ve sabır gösterebilmektir. Şarkılarında mahpus damlarındakilere seslenen bir sanatçının zoru görüp kaçmasından ibaret olan bir olayı çarpıtarak öldürüldüğü iddiasında bulunmak ne kadar akılcı  geliyor sayın Kütahyalı?
 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi