Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Türkiye'de tuhaf ama çok iyi şeyler oluyor

İdeolojik saplantı içinde bulunan biri doğru görmeyi başaramaz. Aslında doğruyu bilir ve görür ama saptırmayı seçer. Çünkü içinde yarattığı totemler buna izin vermez.

 


Türkiye'de tuhaf ama çok iyi şeyler oluyor. Herkes yargılanabiliyor ama yargı sürecinin işlerliği açısından herkes meselelere şüphe ile bakıyor.
 
Doğrusunu söylemek gerekirse ideolojik bataklıktan çıkamayanlar sulandırmayı seçerken bir kısım insanlarda hakikaten bu sürecin sonunu merak ediyor. Acaba doğru bir yargılama süreci mi izliyoruz yoksa bahaneler üretilerek, insanları içerde alıkoyarak bir suç algısı mı oluşturuluyor.
 
Ben bu fikir  tartışmasını üniforma üzerinden yapmak istemem. Öyle büyük yazar geçinen, sosyal medyadan beslenen ve  iki kanalizasyon ağızlı adama yaranmanın alkışını beklemiyorum. Peki ne bekliyorum?
 
Bu milletin ahdi vefa duygularını çalan ve perişan eden suç fiilini işlemiş kişilerin makam ve koltuklarına bakılmaksızın yargılanmasını isterim.
 
Asıl olan millettir! Gerisi teferuattır.
 
Atılan başlıklara bakınca “PKK tanık TSK sanık “ gibi bir sulandırmanın alası ile karşılaşıyoruz.
 
İnsan biraz utanır! Türk Silahlı Kuvvetleri görevinin başındadır. Genelkurmay Başkanı bu milletin azmi ve fedakarlığının karşılığı olan göz bebeğimiz kurumun en başında temsil makamında oturmaktadır. Kişiler kendilerini kurtarmak için lütfen oturdukları eski makamlarını kullanmaya kalkmasın.
 
ABD eski başkanı Bill Clinton malum (Monica) skandal yüzünden yargılanmıştır. Ama yargılanan  Başkanlık makamı değildi. Fiili işleyen Clinton'dı. Meseleyi böyle irdelersek olayları daha net görürüz. Ancak militarist ideoloji saplantı içinde olanlar meseleyi böyle görmeyebilir.
 
Şerefli olan üniformalardır. İçindekiler bir suç unsuruna bulaşmış iseler buradan şerefli asker profili çıkmaz boşuna zorlamayın. Ama suça bulaşmamış ise şerefinden emin olun hiçbir şey kaybetmez. Bende adil yargılamadan yanayım. Uzun süren duruşmalardan kaynaklanan  tutuklamaların insan hak ve hürriyetinin elinden alındığı konusunda hem fikirim.
 
 
Ama Türkiye'deki  darbelere ve 28 Şubat'ın mağdurlarına bakınca herkesin suçsuz yere tutuklandığı algısı oluşturulmasını manidar bulmamak elde değil.
 
Dönemin Başbakanı olan Tansu Çiller’in anlattıklarına bakınca bu ülkedeki siyasilerin nasıl bir baskı sonucu çekildiklerini ve milletin paralarını, bankaların içi boşaltılarak nasıl gasp edildiği gözler önündedir.
 
Esas dikkat çeken Şemdin Sakık’ın hem BDP’liler tarafından dışlanması hem de Öz kardeşi Sırrı Sakık tarafından  “Kan emici “ diye söz etmesini tuhaf bulurken eski MGK Genel sekreteri Tuncer Kılınç’ın  “Sakık çok dürüst biridir demesi “çok ilginç değil mi?
 
Bu tuhaf denklem mutlak çözülecektir. Yoksa kendi Cumhurbaşkanı'nı zehirleyen ,Üst rütbeli Komutanlarını vuran bir zihniyeti başka nasıl açıklayabiliriz?
 
Bütün bu olayların  sorumluları bir kez olsun şerefli bir insan sorumluluğunda ortaya çıksın açıklasın ve suçsuz  masum insanları da yargılamadan kurtarsınlar. Bu bile şerefle karşılanacak bir davranış olur. Öyle değil mi?
 
 
 
 
 
 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi