Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
DİN İLE İŞİ OLMAYANIN DİYANET'LE NE İŞİ OLUR?

En Doğru Haber Genel Yayın Yönetmeni Cebrail Mungan yazdı...

Seçime girerken partilerin vaatleri arasında ki bol sıfırlı açıklamaları fakirliğin yoksulluğun önünde ki tüm engellerin kalkacağını gösterir nitelikte...Oysa bunların hiç biri gerçekci vaatler değildir...Gerçekci olsa bile uygulanabilir olmadığını açıklayan uzmanlara inanmak zorundayız.Ama esas mesele bol sıfırlı bütçelerin hava da uçuşması değil...Toplumların ekonomi dışında en önemli hasasiyetlerinden biride kültürel unsurların ve inandığı dinlerin önünde ki engellerin kaldırılmasıdır...
 
HDP açıkladığı seçim bildirgesinde özgürlüklerden ve Demokratik haklardan bahsederken kendi ırk tanımı içinde kalan her şeyi özgürlük olarak tanımlarken Milyonlarca müslümanı ilgilendiren Diyanet kurumunu iktidara geldikleri takdirde kaldıracaklarını açıkladılar...
 
Kürt tabanın önemli bir çoğunluğunun Müslüman ve Ümmet bilincinde olması kürt ırkını faşistleştirmenin önünde “Diyanet kurumunu”engel olarak görmektedir.Çünkü ümmetcilik anlayışı Irk tanımını bir yerde baskılayan bir unsurdur.Çünkü müslümanlara göre kavimcilik ve ırkçılık en büyük “Fitne”dir.
 
Şimdi gelelim HDP'nin özgürlük anlayışına... Sosyalizm tabanlı bir anlayışı benimseyen HDP'liler bu anlayışla İslam tabanlı Kürtlere ne vereceklerini ağzından kaçırmadan direkt açıkladılar. Müslümanların Din eğitimini sağlayan ve Kuran kursları aracılığıyla gelecek nesillere hizmet eden bir kurumu kaldıracaklarını söyleyerek Demokratik özgürlüklere verdikleri önemi gösterdiler... Bu alanda CHP ile yarışan HDP'nin bu tavrı müslüman Kürtler arasında hoş karşılanmadığını görmek lazım... Türkiye'de  İslam Kimliğini yok sayan ve inanç özgürlüklerine prangalar vuran tüm partilerin toprağa gömdüklerini unutmamak lazım. AK Partinin 12 yıllık iktidarının altında yatan gerçeği iyi kavramak gerekir.
 
Belki HDP Diyanetin özerkleşmesi konusunda açıklamalar yapsaydı daha kabul edilebilir bir algı oluştururdu. HDP, Alevi oylarına ihtiyaç duyduğunu göstermek için Diyaneti yok sayıp Cem evlerinin İbadethane olarak düzenleneceği açıklaması popülist bir yaklaşım olmaktan öteye gitmediğini anlamak gerekir. Oysa ne Diyanet yok sayılmalıydı ne de Cem evlerinin İbadethane olarak anılması özgürlükler önünde bir engeldi.
 
Kaldı ki her geçen gün Diyanet işlerinin değerini daha iyi kavramak lazım. Din meselesi Tarikat ve Cemaatlere bırakılmayacak kadar önemli bir kurum olduğunu herkesin görmesi lazım. Sırf bazı grup ve oy depolarına kıyak geçeyim derken partinin özgürlükler noktasında ki çıtanın ne kadar yanıltıcı olduğunu göstermekten öteye gitmeyen boş söylemler olduğu görülmeli...
 
Ayrıca din ile mesaisi olmayanın Diyaneti kafaya takması müslüman ve müteddeyin kesimi karşısına almaktan başka bir faydasıda yoktur. Artık partilerin toplumların Din ihtiyacını görmezden gelme lüksü kalmamıştır. Hele ön adı Demokratik olan partilerin varlık nedeni ile çarpışan yaklaşımlardan acilen kaçınmaları gerekir.
 
Dil bir milletin olmazsa olmazıolarak kabul eden partinin Din ve Diyaneti yok sayması sosyalizm tabanlı bakış açısına mı bağlamak gerekir onu da okuyanlar karar versin.
YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi