Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Senin göklere çıkardığın Fazıl Say, bir Ece Gürsel etmez!Aylardır insanlar Fazıl Say'ın yaptığı edepsizliği tartışırken, bu hadsizliğin ve şımarıklığın sonucu Emre Bukağılı adlı bir vatandaşın şikayeti üzerine yargının verdiği karar, Türkiye'de tartışmalara tavan yaptırmış durumda.


Kimse kusura bakmasın ama herkes kendi ideolojisi üzerinde meseleye yaklaştı… Aklı başında köşe yazarlarının dışında muhalif geçinen biri de çıkıp, tüm gelişmiş hukuk sistemlerinde özellikle din ve inanca dayanarak hakaret etmenin dünyanın medeni diye tabir ettiğiniz her ülkesinde suç kapsamında olduğunu söylemeyi bilerek ve isteyerek dillendirmek istemedi. Çünkü amaç belli.


Maşallah hayatında klasik müzik dinlememiş birçok Fazıl Say taraftarı, onun başarılarından dem vurarak suçu örtbas etmeye çalıştılar.


Bu milletin müzik adamlarına “yavşak” diyen, Türkiye'de yaşayan insanların duygularını, şarkılarını seslendirenlere “cahil” ve de arabeskçilere “vatan haini” olduğunu söyleyecek kadar cüretkar birinden bahsediyoruz.. Kaldı ki, kimin elinde vatanseverliği ölçen bir alet var ki?


Irmaklardan şaraplar akacak diyorsun cenneti ala meyhane midir?
Her Mümine huri vereceğim diyorsun cenneti ala kerhane midir?


Ardından ekliyor; “Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı” diyerek inanmadığı bir dinin mensuplarına yakıştırdığı sıfatlara bakın... Şimdi dünya klasmanına girmiş Klasik Müzik adamları bu sözleri çarpıtmadan kendilerine duyursalar, bu cümlelere katılma olasılıkları var mıdır?
Bırakayım kibar söylemleri... Peki biri annenize, babanıza ve ailenizden değer verdiklerinize ya da şahsınıza hakaret etse ne yaparsınız?


İşte inanan insanlar içinde sizin önem verdiğiniz değerlerin çok üzerinde aklınızın almayacağı kadar üzüntü verici bir durum söz konusudur. Maalesef biz de insanların suç işlemesi kişiye, mevkisine ve de başarısına göre hoş görülüyor. Bir zamanların Türkiye’si böyleydi ama eski Türkiye öldü beyler.


Neyse bu yazının tümü Fazıl Say için değildi...


Naif ve de kültürel değeri dünyaca bilinen bir müziğin tek temsilcisi gibi sunulan Say taraftarı Hıncal Uluç’a soruyorum…
Verdiğin sartre örneği Fazıl Say'ı aklayacak bir örnek değildir.
“Fransa 1960'ta sömürge olan Cezayir’i elinde tutmak adına müslümanlara yaptığı katliamları protesto etmek için sokağa dökülenlerin en başında Jean Paul Sartre vardı” diyor büyük köşe yazarı. Gösterileri ve de gençleri tahrik ettiği düşünülen SARTRE tutuklanmak istenmişti. O gün iş başında olan Gaulle’un yanıtı tarihe geçmiş,

 

“Sartre, Fransadır!!!”


Vah vah Hıncal Ağabey vah haline... Ama bu Fazıl Say’dan bir Sartre çıkmaz, zorlama incinirsin.


Müslümanlara yapılan katliam ve soykırım karşısında insanlığını konuşturan bir sosyalist Sartre var ve de onun hatırasına çizik atıyorsun yazık… Diğer yandaysa Müslümanların inandığı değere dil uzatan Fazıl Say var…


Yılların köşe yazarısın bunun üzerinden aklama yapmak sana yakıştı mı söyle?


Naif bir müziğin dünyaca ünlü temsilcisi diye övünüp senin göklere çıkardığın Fazıl Say, kusura bakma Hıncal Abi ama senin lanse ettiğin bir Ece Gürsel etmez…
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi