Hoşgeldiniz, Bugün 14.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
İnsan hep bir beklenti içinde yaşar…

Bazen ümit ettiği beklentileri kadar vardır…

Bazen de ümitlerimizin yıkılışına şahit oluruz…
Ama öyle veya böyle hayat inişli ve çıkışlı bir grafik sergiler her zaman mutluluk yoktur…

Bir ülkede bireylerin sosyal hayatta birbirleri ile olan ilişkilerini yasalar sağlar. Ancak yasalar kişi hak ve yükümlülükleri belirler; sokakta karşılaştığımız herhangi bir insana gülümseyerek selam vermeyi yasalar yazmaz. Bunu ancak insan olmanın dokunuşuna borçluyuz.

40 yıl evvel geriye gidelim.Anadolu'da bir bayram sabahına uzanalım. Asfalt olmamış toprak yollar ve caddeler tertemizdi.Kadınlar tüm mahalleliyle evininin önünü süpürür ve o çöpleri bir çuvala koyardı. Oysaki, kanunlar insanların evinin önünü temizleme mecburiyeti koymamıştı ama insan vicdanı bu mecburiyeti hissediyordu.Yolda gördüğü bir taşı kaldırarak bir kaza olma ihtimalini ortadan kaldıran kişiye devlet bir görevlendirme çıkarmamıştı.

Komşusunun işsizlikten sıkıntılı olduğunu bilen mahalleli gece on ikiyi bulunca kapıyı çalar erzakı bırakır ve kimin bıraktığı belli olmasın diye hemen orada uzaklaşırdı Hızır misali...

Yardımlaşma duygusu ve insan olmanın edebini yasalar yazmazsa bile insanlar yazılmamış manzumeleri gönlünde bir yasa gibi yaşatıyordu.

Şimdi bakıyorum yasaların; hırsızlık,uyuşturucu kullanımı,dolandırıcılık,zorla alıkoyma,kadına uygulanan şiddete verecekleri hiçbir yanıt kalmamış.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz…

Ama esas sorun şu; yasaların yetersiz olduğu ve devlet otoritesinin olmadığı bir dönemde insanlık ruhu tüm canlılığı ile yaşatılırken bugün neden insanlık sınıfta kalmış durumda…

Belki de gönüllü işçilerin vicdanını çöpçülere bırakınca onlarda insanlık ruhunu süpürmüşler!
Bana göre her zaman mutluluk vardır yeter ki ruhumuzdaki cevheri keşfetmeyi bilelim…
Ne dersiniz?

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi