Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Drogba bir Afrika insanı...

Sporcu kişiliğini bir yana bırakırsak Drogba’nın önce kendi kaderini yenen adam olarak tarihin sayfalarına not olarak düşmüş olduğunu görürüz.

Fildişi Sahilli oyuncu yokluklarla mücadele ettiği yıllarda "Sabırlı olacağım, beni bir gün dünya konuşacak" diyordu.

Kendine güveni tam olan yıldız futbolcunun inanç ve azimle mücadelesi kariyerinin sebeplerini izah etmeye yeterli sanırım.

Onu aslında vazgeçilmez yapan en önemli unsur kendi ülkesinde yoksul insanlara yaptığı yardımlarda gizli. Sevdiği insana ve formaya tutku ile bağlanan Drogba’nın iyi futbolcu olmaktan önce iyi bir insan olmayı anlatan özellikleri neden onu büyük bir isim haline getirdiğini iyi tahlil etmek lazım.

Kurduğu Drogba Vakfı ile Afrika’nın bir çok ülkesine yardım etmeye çalışan, kazandığı astronomik rakamları yoksullarla paylaşan bir yüreğin hikayesine saygı duymamak ne mümkün. Sıtmayla savaşıyor, okul yaptırıyor, hastaneler ve çeşitli yardımlarla adeta ben bir insanım diyor.

Ancak Onun kaderi ile Türkiye'de yaşayan insanların acılarının örtüşen bir yanı var.

Fildişi Sahilli oyuncunun ülkesinde yaşanan iç savaş, insanların vücuduna giren bir mikrop gibi ülkesindeki insanların kanını emdiğini gördükçe kahrolan Drogba, savaşın bitmesi için 27 mart 2007'de iki taraflı görüşerek sulha ermeleri için çabalamış ve bu çabası da karşılık bulmuştur.

İşte bu anlattıklarımızla Drogba’nın sadece bir futbolcu olmadığını çok daha fazlası olduğunu ve geldiği yeri unutmamış bir Afrika insanı olarak neler yapabileceğini bizlere tekrar yaşattı.

Esas meseleyi Drogba’ya getirirken ülkemde ki terörün bitmesine yönelik çabaların karşısında duran muhalefetin neden bir Drogba etmediğini anlamaya çalışıyorum.

Yada bu ülkede bir çok ünlü insan binlerce ölümü durduracak çabayı en az Drogba kadar neden gösteremediğini merak ediyorum.

Herhalde yüreğimiz bir Afrika insanı kadar henüz yanmadı ne dersiniz?

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi