Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Mustafa Sarıgül nereye kadar?

Mustafa Sarıgül’ün geçmiş yıllara dayanan uzun ve başarılı belediyecilik yıllarının aksine siyaset alanında istediği yerde olmadığını uçan kuşa sorsanız onlar bile dile gelir bu konuda.

Peki Mustafa Sarıgül ne yapmak istiyor?

CHP’nin 13. Olağanüstü Kurultayında hatırlayacağınız üzere, şiddet ve kavga vardı. Emniyetin güvenliği güçlükle sağladığı kurultayda, Deniz Baykal 674 oy alırken, Mustafa Sarıgül 460'ta oyda kalmıştı.Ve yılların kurdu Deniz Baykal’a karşı giriştiği amansız mücadeleyi hiçte azımsanmayacak bir oy oranı ile siyasi rakiplerine ciddi bir göz dağı vermişti.

Bundan sonra ben hep bir alternatif olarak varım dedi...

Hiç olmazsa Deniz Baykal’ı skandallarla alaşağı edenlerin aksine Mustafa Sarıgül siyasi rakibine demokratik yollardan mücadele ederek kaybetmesi bile onun demokrasiye bakış açısını izah etmesi bakımından önemliydi.

Ve bizde o günden sonra Sarıgül’ün CHP arenasında bir daha göremedik.

Yeni parti ile kendisine çıkış arayan Sarıgül’ün seçimlerde Kemal kılıçdaroğluna şans tanınmasını isteyen siyaset ombudsmanlarını bir kez daha kırmayarak kendisini bir süre daha inzivaya çekerek olayları Şişli Belediye Başkanlığı makamında seyretmeye başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarım ağızla CHP’ye davet ettiği Sarıgül herhalde koşarak gitmeyecekti.
Ancak siyaset dizaynı çabalarını kendisine iş edinen bir güruh, skandallarla tehdit ederek gönderdikleri  Deniz Baykal’ı tekrar  CHP’ye monte etmenin çabası içindeler.

Eminim Genel Başkan Kemal kılıçdaroğlu,seçimlerde hezimette uğramış CHP’yi devraldığı günkü başarısızlıklarla Deniz Baykal’a devretmek istemez.

Peki Sayın Kılıçdaroğlu ne yapacak ?

Bana kalsa Mustafa Sarıgül kartını mecburen çekmek zorunda Kılıçdaroğlu, yoksa bu ekiple AK Parti karşısında bu düşüncelerle başarılı olma şansları neredeyse imkansız gibi görünüyor.

Peki Mustafa Sarıgül İstanbul Belediye Başkanlığına CHP’den aday gösterilirse gider mi?

Kendi ağzından verdiği bir söyleşide "İstanbul bir aday arıyorsa ben yokum ama aday olursam kazanırım" diyor.
Açıkça CHP’ye üstü kapalı bir göndermede bulunduğu bir gerçek. Ancak CHP’de haksız yere ihraç edilen Sarıgül’ün ,Baykal taraftarı olan bir kısım milletvekilleri tarafından istenmediği gerçeği yatarken geriye dönmesi çok zor. Ama Kemal kılıçdaroğlu irade gösterirse  Sarıgül’ü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak  halkın önüne çıkarır. Ancak Kılıçdaroğlu kendisine de rakip olabileceğini düşündüğü Sarıgül’ü aday göstermede çekingen davrandığı aşikar.

Ama benden Kılıçdaroğluna tavsiye böyle giderse Deniz Baykal İlerlemiş yaşına rağmen O koltuğu devralacaktır. Deniz Baykal ile CHP’nin bir ileri iki geri anlayışını tazelemekten başka hiçbir işe yaramayacaktır.

CHP’de en büyük yenilik Mustafa Sarıgül olur. Kılıçdaroğlu eğer partisinin geleceğini düşünüyorsa Mustafa Sarıgül’e  kapılarını açar.

Mustafa Sarıgül ise bir yol ayrımında kendi geleceğine yönelik kararlar vermek durumundadır.
Yoksa sürekli dillendirilen Sarıgül’ün nereye kadar alternatif lider sunumlarıyla kendine siyaset dünyasında yer edinecek. Bence sürekli konuşulup eyleme dönüşmemesi Sarıgül’ü siyaset ciddiyetinden uzaklaştırmaya başladığını bir an önce görmeli.

Sayın Başbakan kurnaz bir siyasetçidir...
CHP’nin elinde ki bu Sarıgül alternatifini kendi lehine kullanmak isteyebilir.
Acaba Sarıgül’e Ak Parti bir teklifte bulunsa İstanbul Büyükşehir Adayı olur mu?  

Sanmıyorum iki taraflı ama siyasette her şey mümkün.

Neden olmasın!

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi