Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Afrika ve Ötesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Sudan'da Nil Nehri kenarında 5 milyon dönümlük araziyi 99 yıllığına kiralayarak Türkiye’nin ithal ettiği ürünleri orada yetiştirerek ucuz ve kaliteli besinleri sofralarımıza getirmeyi planlıyor.

 

İşte 'Büyük Devlet' hamlesi buna denir.
 
Küresel iklim değişikliği ve kuraklığın ileride gıda ihtiyacının ne kadar önemli bir mesele olacağını şimdiden görmek çok şaşırtıcı bir durum. Türkiye’nin alışık olduğu bir planlama değil ama buna da şükür diyoruz. Çok gecikmiş bir karar olmasına rağmen,bu konuda tüm Afrika’ya yayılmak gerektiğini düşünüyorum.
 
Çünkü yıllarca emperyalist ülkeler petrol ve değerli maden gibi ekonomik getirileri yüksek sanayi ham maddesi ile ilgilendiklerinden Afrika’nın verimli topraklarında tarım yapılmadı.
 
Yapılan tarım ise eskiye dayanan ilkel toprak işleme yöntemlerinden ibaretti.
 
Ancak Çin uyanık bir strateji ile Afrika’da en çok toprak sahibi olan ülkelerin başında geliyor.
 
Arap ülkelerinin de ciddi bir yatırımı bulunuyor Sudan'da. Yani anlaşılan ipin ucu kaçmadan bu ülkelerde yatırım olanaklarını tarım açısından artırmak gerekiyor.
 
Türkiye bu bölgelerde kendi imkanlarına dayanan kiralamalar yaparak Özel şirketlerinde önünü açması gerekiyor.Çünkü Afrika ülkeleri Özel şirketlere hukuki hiçbir güvence verememektedir.Oysa devletler arası antlaşmaların bağlayıcılığı özel sektörü de bu konuda cesaretlendirecektir. Özel işletmeler Gıda Bakanlığı'ndan kiralayacakları toprak  için daha rahat ve güven verici bir ortamda yatırım yapacakları için bir nevi Gıda Bakanlığı garantör olacaktır.
 
Ne diyelim hayırlısı olsun  hem o bölge de insanların istihdam edilmesi hem de Afrika’nın geleceğine yönelik adım atılması açısından önemli buluyorum.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi