Hoşgeldiniz, Bugün 14.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Anneler ve babalar uyarıyorum!

Sihirli dünyanın sahte kahramanlarına sakın aldanmayın. Çocuklarınızı bu sihirli kutunun büyüsünden mutlak uzak tutun.

Uzun süre bu dünyanın hemen hemen her alanında bulundum.
İnsan kıymetinin çok az bilindiği bir sektörde hayatımı kazanmaya çalıştım ve hala da emekleyerek mücadele ediyorum.
Oyunculuk dünyanın en zor işidir palavralarıyla insanlara yutturulan  bu dünyanın binlerce genci nasıl harmanlayarak umutsuzluğa ve karamsarlığa ittiğini bilemezsiniz?

Görsel dünyanın albenisine kapılmış olan gençlerin oyuncu olmak için saçma sapan ajanslara ödedikleri bedelleri görünce hakikaten çok üzülüyorum.
Mesele keşke bunlarla sınırlı kalsa...
Oyunculuk dersleri veren okullara ödenen paralar ve piyasadan tanıdığımız bir çok ünlünün O okullarda hoca olarak eğitim vermesi ise manzaranın ne kadar trajik olduğunu göstermektedir.
Bir çoğunun hiç bir akademik eğitimi olmamasına rağmen diksiyon dersinden tutunda mimik ustaları diye tanıtılan insanların çocuklarımızı nasıl sömürdüklerini görünce sektörün kendini sorgulaması gerektiğini düşünüyorum.

Zaten yapımcılarda insan pazarına dönüşen bu ajansların ancak bir kaçı ile alış-verişte bulunmaktadır.

Bunun dışında hemen hemen her yapım firması kendi(oyuncu ihtiyacını karşılayan aracı kurum) kastını da kendi belirlemekte ve gerisi ise figürasyon sağlayan ajanslardan ibarettir.
Zaten bu figürasyon sağlayan ajanslarda bu insanların parasını vermemekte aksine birde dizide oynattığı için hatırı sayılır para ödeyen oyuncu adayları da maalesef mevcut.

Genç kızların Ünlü yönetmenlerle bir araya gelme merakı ise onları oyunculuk sektörüne girme pahasına yaşanan rezillikleri dahi anlatmaktan imtina ediyorum.(Ama bu arada hakkıyla piyasada işini yapanlara  da bir sözümüz yok.)

Ünlü olan ve bir dizide rol kapan gençlerimizin durumunu ise hiç sormayın.
Çünkü rating denen illet bu işi sürekliliğe dönüştürmesine izin vermiyor.
Zar zor bir dizide rol kapan bir oyuncu henüz dördüncü bölümde kalkan dizinin şokunu yaşarak büyük hayal kırıklığına uğruyor.Belki de bir daha böyle bir şans ile karşılaşmayacağını düşündüğü için derin sularda kulaç atmaya başlıyor.

Sonu bilindik ve sürekli devam eden Yeşilçam hikayesi gibi oluyor...

İşte polis baskınları ve yapılan uyuşturucu operasyonlarında göz altına alınan gençlerin durumu ortada...

Hiç bir sektörde insan bedeni ve hayatı üzerine bu kadar kirli senaryo yazılamazdı. Zaten oyuncu olmak için bir çok bedel ödeyen bu adaylar şöhret olunca da bu yükün altında psikolojik olarak ezilmektedirler. Şöhreti doyasıya yaşamak isteyen gençlerin çeşitli mekanlarda ve evlerde düzenledikleri kokain partileri ile uyuşturucu tüccarlarının avuçlarında başka bir role soyunmaktadırlar.

Genelde satıcılarda bu alemin içinde sanatçı adı altında gezinen şahıslardan oluşmaktadır.Sanat piyasasında iş yapanlar ve para kazananlar verdikleri vergilerle ortadadırlar.

Peki geride kalan sanatçı adı altında hiçbir konserde görmediğimiz insanlar nasıl geçinmektedir?

Acımasız piyasanın kuralları sadece bununla sınırlı değil...
Şöhretin paraya dönüştüğü bedenler ünlü olmanın diyetini bu kez kumarla ödemektedirler.
Yani anlayacağınız belli bir kesim kazanılan parayı mutlak bu çirkin alışkanlıklarla tüketmek ve onları geldikleri ilk hali ile kendi buhranlarına sürüklemek istiyorlar.

Bu satıcılar bazen de adam diye gördüğünüz mekan sahipleri olabiliyor.

Ve hatta menejer diye geçinenlerin torbacı olma ihtimalleri bile mevcut. Ama maalesef bu yüzlerini hemen göstermezler. Ünlülerin en sıkıntılı anlarında ortaya çıkıp al rahatlarsın tarzı tuzaklarla bu girdabın içine düşmektedirler.

Sanat dünyasının bir çok ünlüsü bu beladan dolayı çok ağır bedeller ödemektedirler.Tekrar O insanları rencide etmemek adına isimlerini tek tek sıralamak istemiyorum... Hatta cezaevlerine düşenlere de şahit olmuşsunuzdur.


Peki bu trajedenin sonlanması için kimler ne yapmalı?
Oyunculuk çok  Zor palavrası atanların  oyuncu seçimi konusunda ne oldukları belli olmayan ajansların kaderine mi terk edilmeli?

Ailelere bu konuda çok iş düşmektedir.Oyunculuk iyi bir eğitimden sonra meslek olarak algılanmamalı. Kesinlikle oyunculuk ana meslek olarak değil ama bu işi de evde yapan amatör ressamlar ve edebiyat yazarları gibi hobi olarak değerlendirilmesi sağlanmalı.

Bu işte kazanç  beklentisi olanların hayal kırıklığına uğramaması için kesinlikle ana geçim kaynağı oluşturulmalı.

Sanat dünyasında bu işi çok iyi yapmasına rağmen doktorluk görevini bırakmayan Ferhat Göçer'i örnek gösterebiliriz. Çünkü sanat icra edenlerin devamlılıkları beğeniye bağlıdır.
Oysa diğer meslekler bir ihtiyaçtır. Beğeni duygusuna dayanmaz. Sağlam psikoloji ile hareket edenlerinde uyuşturucu belasına düşmeleri de böylelikle engellenir.

 


 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi