Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Biz bu kapıda neden bekliyoruz?Avrupa Birliği'nin Türkiye’ye karşı takındığı tavır ve müzakere sürecinde çıkarılan ilerleme raporlarının bir çoğu iyi niyet taşımamaktadır.

AB’nin Kıbrıs meselesi başta olmak üzere bir çok konuda Türkiye’den taviz istemesi Avrupa ülkelerinin çifte standart uyguladığı pekala göstermektedir.
Türkiye’nin ticaret hacminden tutunda bir çok konuda üstün olduğu ülkelerin AB'de yer alması oldukça manidardır.

Geçtiğimiz yıllarda Bulgaristan’a  yaptığım bir gezide ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını görünce Avrupa Birliği'nden umudu kesmiştim. Çünkü Türkiye ile Bulgaristan her konuda karşılaştırılacak bir ülke bile değil maalesef.
Avrupa Birliği ülkelerinin terör meselesine yaklaşım biçimi ise tam bir skandal.

Kürt meselesinin Türkiye’nin kilit sorunları arasında kalmaya devam ettiği ifade edilen ilerleme raporunda sanki Türkiye Cumhuriyeti ile dalga geçilmektedir. Terör örgütü üyelerini Paris’te ,Belçika'da ve de Almanya'da koruyup kollayan  sanki AB'liği değilmiş gibi kürt meselesini sonlandıramamanın tek sorumlusu olarak Türkiye’yi görmektedirler.

İşte ilerleme raporundaki teröre bakış açıları...

Başbakan Erdoğan ile muhalefet arasındaki çözüme yönelik buluşmaya da atıf yapılarak "Devamı getirilmedi" denildi.Türkiye'nin artan terör saldırılarına maruz kaldığını anlatan rapor, bu saldırıların her seferinde AB tarafından kınandığını hatırlattı. Ancak bu noktada AB ülkelerine teröre karşı mücadelede Türkiye ile daha fazla işbirliği yapılması için herhangi bir çağrı yapılmayan raporda, AB'nin bu konuda yapabileceklerine yer verilmedi.

Evet görüldüğü üzere terörü içi boş bir sloganla kınadıklarını ama artan terörün sebebi olduklarını görmemeleri ise onların iki yüzlü politikalarının gereğidir. Fransa'daki cinayetler AB’nin bu konudaki tutumunu ve sicilini ortaya çıkarmıştır.

Bu sıkılan kurşunlar Türkiye’nin kararlı duruşuna gösterilen bir göz dağıdır.
Kürt kartını elinde tutmak isteyen ülkeler daha bir çok cinayetin sebepleri olabilirler.

Ne olursa olsun terör bitirilmeli. Çünkü, içerde problemini çözen devlet, gücünü ve enerjisini dış politikaya aktaracak ve gelişmenin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

Bunu bilen AB, kendi güvenliği açısından tehdit olarak algıladığı Türkiye’nin bu atılımlarını kaygı verici olarak değerlendirmektedir. Tabi bunda Müslüman bir ülke olmanın etkisi de mevcuttur.

Sorunlar yumağı ile boğuşan ve tam kırk yıldır bu kapıda bekleyen Türkiye’yi  biraz daha oyalamayı arzu etmektedirler. Bunun için terör örgütü üyesi olanları dahi kırmızı bültenle aranmasına rağmen  teslim etmeyen AB masum değildir ve bu cinayetlere de kanımca ortaktır.
Yoksa kimse terör örgütü üyelerini Avrupa'da niçin barındırdığını izah edemez.

Bu meseleyi inşallah Türkiye ve bu ülkede yaşayan sorumluluk sahibi insanlar çözüme kavuşturacaktır. Yoksa AB’nin çözümü hazır. Parçala böl ve yut!

Sahi biz bu kapıda hala neden bekliyoruz!!!

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi