Hoşgeldiniz, Bugün 14.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Dünya satranç oynuyor… 

Dünya gerçekten ilginç bir satranç oynarken biz birbirimizi nasıl alaşağı edeceğimizin hesabı içindeyiz. Osmanlı İmparatorluğu'nda da böyle olmamış mıdır hep?
 
Sultanlar kardeşlerini bir yere sancak beyi olarak atarlar ama sonunda sancak beyi imparatorluğa baş kaldırır. Ya da bir ülkeye vali olarak tayin edilen paşalar orada ayaklanma başlatır ya da halka zulmederek Osmanlı imparatorluğu'na karşı ayaklanma  başlatmanın yollarını ararlardı.
 
İktidar ve güç sahibi olanlara karşı sürekli bir kampanya ve bezdirme politikası uygulanır.
Tarih buna benzer hadiselerle doludur.
 
Demek ki insan doğasında rejim ne olursa olsun iktidar ve güç savaşı her şeyin üzerinde yer alıyor...
 
Demokrasilerde muhalif kanadın görevi bir iktidarı iftiralarla ve hukuk dışı yöntemlerle yok etmek değildir. Aksine O ülkenin dünya siyasetinde daha aktif rol çalabilmesi için temaslarda bulunması ve ülke menfaatini bütün değerlerin üzerinde tutması  gereklidir.
 
Türkiye'de muhalefet partileri ülkenin istikrarsızlığından beslenme çabasını terk etmeleri gerekir. Çözümsüzlükten  arbede beklentisine girmek iyi niyetli bir davranış değildir.
 
Vatan millet diyenlerin terörün sonlanmasını ve müzakere sürecine katkıda bulunmamasını bu millet affetmeyecektir. Şehit törenlerinde atılan içi boş sloganları otuz yıldır seyretmekten insanlar bıktı.
 
Şehit yakınlarının yırtık ayakkabılarını izlerken aslında içimizin yırtıldığını görmemiz lazım!
Yıllardır şehit çocuklarının başını okşamayanların bu şehit istismarından vazgeçmeleri gerekmez mi?
 
Ben Türkiye'de ki bütün Kürtlerin ayrılık yanlısı olduğunu düşünmüyorum ama baskı ve şiddet sonrası sokaklara dökülenlerin tamamının da  Kürt halkının duygularını  temsil ettiğini söyleyemeyiz. Kürt meselesini kaşıyanların terör ile varmak istedikleri nokta bellidir.
Dünya yüzeyinde egemen güçlerin ekmeğine yağ  sürenlerin  bu meseleyi kaşıyarak önemli bir kartı elde tutma çabasını da  boşa çıkarmalıyız.
 
Eğer bu terörü biz bitirmezsek çocuklarımızın yarınlarını çalmasına izin veriyoruz demektir.
Ülke toprağının bir karışından dahi kimse ödün vermeyi aklından geçirmesin ama terör belasının bitirilmesi için asgari yapılması gerekenlerinde konuşulması da elzem bir durumdur.
 
Global güçler Türkiye’nin bu kalkınma hızına varmaması için terörü destekledikleri aşikardır. Otuz yıldır kan emicilerin farkındayız. Ama kardeşi kardeşe düşman etme çabası boş çıkmıştır.
 
Dışarıda satranç oynayanlarla içeride tezgah hazırlayanlar arasında çok bir fark görmüyorum. Ülkesinin menfaatini kendi şahsi çıkarları üzerinde tutanları millet affetmiyor. Zaten sandıktan çıkan sonuçta bu tarz muhalefet biçimini bu halkın kabullenmediğini gösterdi.
 
Sağır sultan duydu ama bizim muhalefet partileri duymadı.
YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi