Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
Kültür Bakanı AK Parti'nin ayıbıdır

Sol bir anlayıştan gelen Ertuğrul Günay’ın yeniden harmanlanıp muhafazakar kanadın Kültür Bakanı olarak sözde sol kesimin oylarına etki edeceği düşünülerek payelendirilmiş bu zat-ı muhteremin açıklamalarını zannediyorum Başbakan Erdoğan yakından takip etmiştir.

Artık devrini tamamlamak üzere olan  Ertuğrul Günay’ın  çıkışlarını kimsenin ciddiye almadığını düşünüyorum.

Makam ve saltanatı doyasıya yaşayan bakanımız her ne hikmetse giderayak akil adam minvalinden  açıklamalar yapmaktadır. Hatta öyle ki bir çok insanı hadsizlik ve densizlikle suçlayıp kendine siyasette yeni ufuklar açacak çıkışlarda bulunmuştur.

Çalınmış birkaç eseri ülkeye getirmekle kimse bakanlığın gereklerini yerine getirdiğini düşünmesin.

Dilinde Mevlana, Hacı Bektaşi Veli  ve Yunus Emre olan bakanımız tanıtım noktasında ülke dışında ses getirecek nelere imza attı merak ediyorum! Keşke THY’nin ses çıkardığı projeler kadar etkin olabilseydi.

Mevlana’yı dünya ile buluşturacak  projesi olmayan,Yunus Emre’nin birkaç kıtasının silinmesine veryansın eden Bakan Bey’e sormak istiyorum. Yunus Emre gibi bir değeri içinde yaşatmamış olanlara tanıtmak için hangi etkinliklerde bulundunuz?

İskender Pala’nın ‘Od’ adlı eseri olmasaydı Yunus Emre’yi hatırlayan mı vardı?

Yazar John Steinbeck’in dünya klasikleri arasında yer alan Fareler ve İnsanlar adlı eserinde romanın bazı bölümlerinin sakıncalı bulunmasına sert çıkan Bakan, bunları hizaya çekenleri insan sayılmaz diyerek aşağılamıştır. Sanki her eseri başımızın üstünde taşıma zorunluluğumuz varmış gibi davranması Kültür Bakanı’nın hangi denizlerde yüzdüğünün çok açık göstergesidir.

Ancak Sevgili Bakanımız açıldı bir kere bakın neler diyor: ‘Kültürümüz haremden ibaret değil ama her şeyiyle iyi örnek te değil… Tarihimizi fazla kurcalamayalım tarihin övünülecek tarafları da var kötü tarafları da  var’  diyecek kadar objektif olan  Bakan Bey, konuyu Kanuni Sultan Süleyman’a getirerek ‘Biz padişahlar üzerinden gidersek çocuklarımıza mahcup oluruz…’ Kadın zaafından dolayı (Hürrem’e olan tutkusu yüzünden) çocukluk arkadaşı İbrahim Paşa’yı öldüren ve yetişkin oğlu Şehzade Mustafa’yı boğduran Kanuni’nin iyi bir örnek olmadığını ima ediyor!

Sayın Başbakan’ın Muhteşem Yüzyıl üzerinden tartışmaya açtığı ve  bu anlatılanlar bizim ecdadımız değil sözlerini aklınca ,çürütme politikası güdüyor.

Sayın Bakan, tarihçiler iyi bilir. Beş yüz yıl önce yaşanmış tarihi olayları rahat koltuğunuzdan bugünün şartlarıyla yorumlarsanız, tarihi bir gerçekliğe ihanet etmiş olursunuz. Tarihi olayları ve kişileri o çağın bulunduğu normlara göre değerlendirmelisiniz.

Sizin  verdiğiniz örnekte Kanuni, yeri geldiğinde devlet içinde taht kavgaları ile imparatorluğun bekasını tehlikeye düşürecek her durumu hesaplamışlardır. Buna yürekleri yansa da bazen evlat katline dahi cevaz vermişlerdir. Keşke geçmişte 77 yetimin hakkı bulunan Türkiye Cumhuriyeti bankalarının içini boşaltanların evlatlarına iyi bir gelecek bırakma adına yaptığı soygundan önce  Kanuni Sultan Süleyman’ın devleti zaafa uğratacak fedakarlıklarını bir okuyup oradan dersler çıkarabilselerdi…

Cumhuriyet tarihi boyunca ihale yolsuzluğundan beslenen ve devletin kanını sömüren insanlar önemli makamlarda otururken evlatlarının bu soygunlarını izleyeceklerine keşke Kanuni gibi boğdursalardı hiç olmazsa  fakir fukaranın hakkı gasp edilmezdi...

John Steinbeck’in  Fareler ve İnsanlar üzerinde sansürlenmesine insanlık dışı bir uygulama olarak gören beyefendi, bir kitabın dünya klasiği de olsa  örnek olacak bir tarafı da  kötü örnek teşkil edecek bir tarafı da olabileceğini düşünmüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir uygulama yapmadığını söylese de kendi kültür normları ile uyuşmayan eserleri okulda sansürlemesi o ülkenin Milli Eğitim politikası olamaz mı?

Tabii burada  sansürü savunduğum anlamı çıkmasın!

Daha yetişkin insanlar açısından erişiminde beis görmeyen  Milli Eğitim Bakanlığı, kendi uhdesinde çocuklar için anlam zorluğu oluşturacak bir kitabı sonra ki yaş aşamalarına bırakmasının nesi insanlık dışıdır merak ediyorum.

İşin özü şu tarihi mirasın eylemleri bu çağda insanlık dışı gelebilir ama yolsuzluk, tecavüz, hırsızlık, ülkeyi bölen  ve binlerce masuma zarar veren kendi evlatları da olsa idama razı gelen anne ve babalara rastladım.

Sayın Bakanım böyle düşünen anne ve babalara da cani diyebilir miyiz?


 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi