Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
İdeolojik dayatmalar...

Demokrasinin gereği olarak sandıktan çıkarak halkın yarısı tarafından tercih edilmiş siyasilerin seçilmesinden rahatsız olan insanların, demokratik hak ve özgürlükten ne anladıklarını sormak istiyorum?

Kendi ideolojik dayatmaların esiri olan bu insanlar çoğunluk esasına dayanan bu seçim biçiminden rahatsız olmaları da manidar!

89 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'nde sanki çok farklı bir seçim unsurundan mahrum bırakılmış gibi davranmaları, hazımsızlığın hangi noktalarda olduğunu gösteriyor.

Her fırsatta batı dünyasını örnek gösteren aydınlarımız seçim sistemi üzerine yaptıkları analizlerle seçim sisteminde olması gerekenleri açıklıyorlar.

Sanki Türkiye'de azınlık oyları neticesinde iktidar olmuş bir parti varmış gibi davranmaları ise hangi ideoloji ile baktıklarını ortaya koyması bakımından önemlidir.

Ey haysiyetli ve 28 Şubat atlatmış aydınlar ve köşe yazarları...
O gün yargı üyelerinin cüppeleri ile askerden brifing aldığı gün hangi demokratik sistemde yaşıyordunuz. Halkın oyları ile seçilenlerin alaşağı edildiği dönemde çok demokratik bir ortam mı mevcuttu?

O günü içine sindirenlerin bugün ki hükümeti içine sindirmemelerini nasıl açıklayabiliriz?

Bu insanların anladığı demokrasi biçimi şöyle izah edilebilir...

Fikren kendileri ile uyuşmayan bir siyasal parti çoğunluğun oyunu alıp iktidara gelse de  kurdukları içi boş laiklik çığırtkanlığı devreye sokularak devletin bütün kurumları ile reaksiyon gösterilmesidir. İrtica gibi genel bir kavramla  gazetelerin uyduruk haberlerinden delil toplatılması ise parti kapatmanın önemli bir gerekçesiydi.

İşte bu sistemi kendi ideolojileri açısından demokratik bulanların bugün bu seçim sistemine karşı olmaları gayet normal...

Çünkü bu kişilerin kendi değirmenine su taşımayan hiçbir sistemi arzu etmeyeceğini göstermektedir...

Şimdi o günü içine sindirenlerin utanmadan Demokrasi havarisi kesilmelerini bende içime sindiremiyorum.

Türkiye'de her şeyin normalleştiğini söyleyenlerin bir şeyi görmemeleri çok üzücü...

O döneme alkış tutanlarla bugün ki demokratikleşme çabalarının yetersizliğinden şikayetçi olanlar hala aynı yerde ve aynı konumda. Bende bunu içime sindiremiyorum!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi