Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Cebrail Mungan Cebrail Mungan cebrail@endogruhaber.com
2013 yılında Türkiye'yi neler bekliyor?İstikrar bir ülkenin en önemli moral kaynağıdır. Koalisyon hükümetlerinin ülkemize verdiği tahrifatı ve ekonominin İMF’ye dayandığı bir süreçten geçerek bugünlere kavuştuk.

 
Türkiye yeni yılda da ekonomik veriler açısından büyümeye devam edecek. Türkiye’nin parmak ısırtan durumunu makalelerinde öven dış basın bunları yazarken, kendi ülke istihbaratları, Türkiye’nin önünde bulunan terör, kürt meselesi ve Kıbrıs gibi konuları iki yüzlü politikaları ile kaşımaya devam edeceklerdir.
 
2013 yılında Türkiye’nin  ‘Hasta Adam’ olarak iyileşmesinden rahatsız olan çevrelerin uğraşları mutlak her platformda boşa çıkacaktır.
 
Çünkü, geldiğimiz nokta hep bir yıl önceki verilere göre daha iyi geçmiştir.
 
Suriye’de yeni bir yönetimin iş başına gelmesi an meselesi. Suriye’nin yeniden inşasında Türkiye’nin rolü  artacaktır.
 
Kuzey Irak’ta , Batılı devletlerin ve Amerika’nın, Orta Doğu planlarının tam tersi bir süreç gelişmektedir. Geçmiş yazılarımızda burada ki durumu izah etmiştik…
 
Merak edenler 'Türkiye parçalanmayacak' adlı makalemize arşivden ulaşabilirler.  
 
 
İsrail Hükümeti her geçen gün politikalarının kurbanı olmaktadır. Fakat görünen o ki yükselen güç Türkiye gerçeğine kayıtsız kalmayacaktır. Politika değişimine gidecekleri sinyalini vermektedirler. İsrail eski Başbakanlarından Ehud Olmert’in  ‘Başbakan olsaydım Türkiye’den özür dilerdim’ diyerek İsrail’in Türkiye’yi kaybetmek istemediğini ve politika değişiminin ilk sinyali olarak kabul edebiliriz.
 
İran, kaypak bir siyaset izleyerek bölgesinde Müslüman ülkeler açısından güven vermemektedir. Şii politikaları nedeniyle sünni  ülkelere karşı sürekli cephe açan İran’ın  giderek yalnızlaştığı ve kendisini her platformda destekleyen Türkiye’yi  2013 te çok arayacağını düşünüyorum.
 
Rusya ile ilgili ekonomik veriler hızla artacaktır. Demokratik ülke Türkiye’nin varlığı bölgesine kattığı gücün farkındadır. Suriye ile ilgili hassasiyet, ekonomik verilerin önemi açısından oldukça bodur kalan bir konudur.
 
Mısır, Libya, Fas, Tunus ve Afrika ülkeleri üzerinden kurduğumuz diyaloglar her geçen gün ülke olarak etkinliğimizi biraz daha artırmaktadır... 2013 yılları sonrası bu durum hepimizi daha mutlu edecek seviyelere ulaşacaktır.
 
Avrupa Birliği’nin Türkiye önemi artacak ama Türkiye kendi koşullarını oluşturmadan bu birliği arzu etmeyecektir. AB için oluşan cephelerin Türkiye için ciddi dönemeçlere sahne olacağını düşünüyorum.
 
Evet Türkiye açısından yaptığım bu ön görüler bu yılın verilerinden çıkardığım sonuçlardır.
Yeni yılın ülkemize ve tüm insanlığa hayır ve bereket getirmesi dileği ile yazıma nokta koyuyorum…
 
Mutlu yıllar….
YAZARIN DİĞER YAZILARI Yazı Arşivi